Berat Bozkurt

Merhaba, Ben Berat Bozkurt 🤙🏼

Frontend developer olarak çalışıyorum

Fotoğraf çekmeyi, seyehat etmeyi seviyorum. Ayrıca yararlı bulduğum içerikleri twitter'da, açık kaynak projelerimi github'ta, çektiğim fotoğrafları ise unsplash üzerinden paylaşıyorum. Ayrıca bu blog da ise deneyimlerimden teknik yazılarımdan ve hayatımdaki gelişmelerden bahsediyorum.

Yaklaşık 12 yaşlarında yazılıma başlamama rağmen son 1-2 senedir profesyonel olarak çalışıyorum. Bu kadar erken başladığım için az çok neler var neler yok bilimiyorum ve yolumu belirlemek daha kolay oluyor. Tabii bazı şeyleri kestiremeseniz de yolda öğrendikleriniz var ki onlar en değerlileri oluyor. Neyse burası Hakkımda sayfası, kendimize gelelim 😄

Kısa bir özet

Lise zamanlarda küçük bir ajansta, freelancer olarak bir kaç projede çalıştım. Çok fazla blog ve forum siteleri oluşturdum. Kendi wordpress temalarımı yazdım ve paylaştım. Çok fazla arayüz ve mobil tasarımı yapmak zorunda kaldım. Çok fazla blog yazısı yazdım. İlk paramı domain ticareti yaparak ve blogumda reklam yayınlayarak kazandım (Lise zamanları).

Davetiyem.co adında bir girişim kurdum ve yaklaşık 1.5 yıl hayattaydı. Sonrasında beyaz bayrağı çekip kapattığıma dair bir yazı yayımladım. Benim için gerçekten güzel bir tecrübeydi.

Kullandığım teknolojiler

  • React, React Native, Next.js, Gatsby
  • Redux, Thunk, Saga
  • Jest, Cypress
  • Sass, Styled Component
  • ESLint
  • Git
  • Gulp

Hobilerim

Son zamanlarda bağlama çalmaya başladım ve bir kaç türkü üzerine kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Müzik kulağı fazla olmadığı için türküleri tam anlamıyla çalamıyorum ama çalabildiğim neyse ondan zevk alıyorum.

Ne kadar kara kalem çizimlerini sevsem de bir türlü başaramıyorum. Ama kendi başıma bir şeyler karalamayı seviyorum ve kafa dağıtıyorum.

İngilizce öğrenme süresi boyunca bir çok ülkeden çok fazla insanlarla görüntülü çağrı yaptım. Bundan dolayı farklı ülkelerden insanlara konuşmayı seviyorum. Bu şekilde güzel bir kültür ve düşünce alışverişi oluyor. Böylelikle de ingilizce pratik yapmış oluyorum.

Gözüme güzel gelen ve ilgimi çeken her şeyin fotoğrafını çekerim. Çektiğim fotoğrafların düzenleyip daha güzel bir görünüme getirmeyi seviyorum.

Eee fotoğraf çekmeyi sevdiğimden bahsettiğimden dolayı da gezmeyi sevdiğimi de anlamışsınızdır. Yeni yerler görmeyi ve orada kaybolmayı seviyorum. Ayrıca kaybolunan sokaklarda çekilen fotoğrafların da tadı bambaşka oluyor.

Gelecek

Önümüzdeki 5 ya da 10 sene içerisinde beni global bir şirket ya da kendi şirketimde dünyanın herhangi bir yerinde hobimi (işimi) yaparken göreceksiniz.

Blogun amacı

Yazıyorum çünkü öğrendiklerimi, düşündüklerimi ve sevdiklerimi paylaşmayı seviyorum. Burada benden bir tutam kodlar, projeler, düşünceler ve fotoğraflar bulacaksınız.